About Us
www.okotek.com.tr
Email Gönder
  BDIH Sertifikalı Organik ve Doğal Kozmetik  

BDIH Sertifikalı Organik ve Doğal Kozmetik

BDIH : Bundesverband Deutscher Industrie und Handelsunternehmen für Arzneimittel, Reformwaren, Nahrungsergaenzungsmittel und Körperpflege e.V.


İnsanlar yüzbinlerce yıldır bitkilerin, yağların ve iksirlerin iyileştirici ve güzelleştirici özelliklerinden yararlanıyorlar. Kleopatra ile ilgili anlatılanları ve onun güzellik sırlarını bilmeyen var mıdır? Süt, bal, bademyağı, gülsuyu, mitler, masallar, efsaneler...
Tüm bunlar, bugünkü yaşamımızın temel unsurları. Evet, “doğal kozmetik” son yıllarda tam bir “trend” yöneliş konusu olarak gündeme yerleşti.
Güzelliğimizden sorumluyuz... Sorumluluk bilinçli yaşam demek: Bilinçli yaşamak...
Kendim için iyi olanı ve olmayanı nasıl ayırd edebilirim? Daha iyi ve daha dinamik bir yaşam sürme arzusu ve değişen vücut bakım anlayışı kozmetik pazarında bir devrim yarattı. Ve kozmetik ürünlerdeki doğallığa yöneliş son zamanlarda gerçekten düşünülemeyecek geniş boyutlara ulaştı. Örneğin Almanya’da sadece BDIH Yönetmeliğinin sıkı kriterlerine uyan doğal kozmetik ürünleri “kontrol edilmiş doğal kozmetik” işaretini taşıyabilecekler.

BDIH, 300’den fazla;
- Kozmetik ve doğal kozmetik
- Gıda katkı maddeleri
- Diyet besinleri
- Serbest satılan ilaçlar
- Tıp ürünleri
Üreticisi / satıcısı tarafından organize edilmiş bir birlik.
1996 sonbaharında kurulan “Doğal Kozmetik Çalışma Grubu” doğal kozmetiğin tanımı üzerinde çalışarak “Sertifikalı doğal kozmetik” kurallarını belirledi. Birlik, bu kurallara göre Almanya’daki doğal kozmetik ürünleri için sertifikasyona başladı.

DOĞAL KOZMETİK İÇİN KISA BİR TANIM

Doğal kozmetik, doğadaki etken maddeler yardımıyla insan vücudunun bakımı ve güzelliğini amaçlar. Bu ancak cilde ve çevreye dost hammaddelerle sağlanabilir. Doğal kozmetik, doğal cilt fonksiyonlarımıza yardım eder ve canlandırır. Doğal kozmetik, yumuşak ve doğal bir bakım sağlar ve böylece her yaştaki cildin sağlıklı kalması için önemli bir katkı sağlar. Doğal kozmetik, vücut – ruh harmonizasyonunu canlandırır.

KONTROL EDİLMİŞ DOĞAL KOZMETİK

BDIH tarafından “Sertifikalı doğal kozmetik” işareti verilmiş olan ürünlerin üreticileri, ürünlerini geliştirirken modern doğal bakımın en üst gereklerini yerine getirmektedirler. Bitkisel etken ve bakım maddeleri ile itinalı işlemler ve en yeni bilimsel verilerin göz önünde tutulması sayesinde geliştirilmiş bakım ve koruma ürünlerinde “doğallık” gün be gün yaşatılmaktadır. “Sertifikalı doğal kozmetik” işareti taşıyan ürünlerde bitkisel yağlar ve mumlar, bitki özleri ve çiçek suları, eterik yağlar ve aromalar gibi kontrol altında biyolojik olarak yetiştirilmiş ya da benzeri ortamlarda yabani olarak yetişmiş bitkilerden elde edilen hammadeler kullanılmaktadır. Bunlardan kaynaklı ürünün ekolojik yapısı yanında çevreye uyumlu ve doğal kaynakları koruyan üretim biçimi, hammaddelerin biyolojik olarak parçalanabilirliği ve ambalajların tekrar değerlendirilebilir olması büyük bir önem taşımaktadır.


“Kontrol Edilmiş Doğal Kozmetik” İşareti Taşıyacak Ürünler İçin Kriterler:

Doğal ürünler, doğal hammaddelerden üretilmektedir. Bu hammaddeler “kontrol altında biyolojik olarak” yetiştirilmektedirler. Yani bunların yetiştirilmesi sırasında yapay gübre ve tarım ilaçları kullanılmamaktadır. Doğal hammaddeler içinde çevre kirletici ve zararlı maddelerin olup olmadığı en duyarlı ölçüm sistemleriyle kontrol edilmektedir. Çeşitli kaynaklardan sağlanan diğer hammaddelerin de aynı şartları sağlaması mutlaka istenmektedir.

Doğal ürünler ya cam şişelerde ya da geri kazanılabilen diğer ambalajlarda satışa sunulmaktadırlar. Bir ürünün “doğal kozmetik” olabilmesi için en azından aşağıdaki kurallara uyması şarttır :

 • Doğal kozmetikler, “doğal ve cilde dost” hammaddelerden üretilmelidirler.
 • Doğal kozmetiklerin üretiminde mineral yağlar ve parafinler kullanılamaz.
 • Çünkü mineral yağlar cilt tarafından emilemezler ve cilt üzerinde su geçirmez bir tabaka oluştururlar.
 • Paraben, izotiyazolin, benzoikasit, formaldehid gibi sentetik koruyucular doğal kozmetiklerde bulunmamalıdırlar.
 • Sentetik çözücüler yardımıyla elde edilen doğal maddeler de doğal kozmetik üretiminde kullanılmamalıdır.
 • Sentetik olarak elde edilen boyarmaddeler, parfümler, tensidler (sodyumlaurilsülfat gibi) doğal kozmetik kavramı ile bir arada anılamazlar.
 • Sentetik emülgatörler ve tensidler kullanılarak üretilmiş vücut losyonları ve şampuanlar gibi kozmetik ürünler “doğal kozmetik” olarak sunulamazlar.
 • Doğal kozmetiklerin tam içerikleri CTFA veya INCI isimleriyle ambalaj üzerinde yer almalıdır.
 • Doğal kozmetik ambalajları çevre ile uyumlu malzemelerden seçilmelidir. Böylece hem zararlı maddelerin ürüne geçmesi hem de ambalajın üretilmesi ve sonradan bertarafı sırasında çevrenin kirlenmesi önlenmiş olur.
 • Doğal kozmetiklerin üretiminde ölü hayvanlardan elde edilen hammaddeler (örneğin doku özleri, hormonlar, ayrıca lipozomlar, niozomlar kullanılmazlar.
 • Doğal kozmetik kavramı, hayvanlar üzerinde test yapılmasını kesinlikle dışlamaktadır.
 • Doğal kozmetiğin üretimi sırasında da çevre kirlenmesine neden olunmamalıdır.
© Copyright 2019 Ökotek Ekolojik Ürün Marketleri - Tüm Hakları Saklıdır
Designed by Dreams&Bytes